Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie brány 13...

17. 4. 2010

Historie Brány 13

Fanoušci Panathinaikos Atény říkají, že jedno slovo a jedno číslo vytváří magickou kombinaci na kterou jsou tito fanoušci hrdí. Většina z vás jistě už ví co se skrývá za touto magickou kombinací, která fanoušky Panathinakosu evokuje vzpomínky na minulost, na vzpomínky, které nejsou pro všechny fanoušky všech generací ztraceny. Ideologie „BRÁNY 13“ je dlouhodobá záležitost a pokusím se vám popsat život fanatiků tohoto slavného Řeckého klubu. Právě tito fanoušci obětovali fandění celý svůj život a atmosféru, kterou vytvářejí, by záviděl leckterý fanouškovský tábor. Nepodporují však jen svůj fotbalový klub, ale také svůj basketbalový klub.

Prvopočátky fanoušků „Brány 13“

Fanoušci se poprvé začali sjednocovat pod názvem „Brána 13“, který měl znázorňovat místo kde se všichni fanoušci Panathinaikosu sjednocují na domácím stadionu. Brána 13 začala oficiálně fungovat od roku 1966 a byla ve své době první významnou organizovanou fanouškovskou skupinou v tehdejším Řecku a taktéž i v Evropě. V tehdejší době utkání probíhali poměrně v klidu a bez incidentů, s výjimkou ojedinělých případů. Fanoušci z Brány 13 si po čase začali organizovat i vlastní výjezdy na venkovní zápasy domácí ligy Panathinakosu a samo sebou i zájezdy na Evropské zápasy. První velký výjezd fanoušků Brány 13 se uskutečnil roku 1971 do Bělehradu kam jich vyrazilo zhruba přes jeden tisíc.

Konec 70. a začátek 80.let

Toto období začíná být jedním z těch které nejvíce ovlivňuje nejen fanoušky Brány 13, ale taktéž všechny skupiny fanoušků v Řecku. Je to čas, kdy promlouvá jak tehdejší politický režim, tak i hudební vlivy, které „lomcují“ nejen s fotbalovými fanoušky, ale s celou tehdejší společností. To znamená, že chování fotbalových fanoušků se zhoršuje hlavně proti svým odvěkým rivalům a fotbalové výtržnosti začínají být na každém utkání. Paradoxem je, že právě tito fanoušci ještě nedávno mezi sebou nerušeně seděli a sledovali utkání, každopádně tyto časy jsou již pryč a na fotbalových zápasech zavládá hysterie a chaos, protože není nikdo kdo by se proti rozvášněným fanouškům postavil jak na stadionu tak i mimo něj, protože policie v tehdejší době neexistovala v takové formě jak ji známe z dnešní doby. Začíná nová éra a Brána 13 dostává nový rozměr a to především, že skupina fanoušků Brány 13 začíná pracovat více soudržněji a obecněji vystupují jako oficiální sdružení fanoušků Panathinaikosu Atény.

Od konce 90.let až po současnot historie fanoušků Panathinaikosu

V roce 1986 vzniká nová grupa fanoušků, která nesla název GREEN CLUB (Zelený klub). Ta měla oživit dění v Bráně 13. Roku 1987 nastává fanouškovský přelom kdy do Bělehradu cestuje přes 17tis. fanoušků PAO. V tuto dobu jsou takto unikátní výjezdy pořádány i v domácí lize, kde fanoušci z Brány 13 cestují ve velkých počtech kam jen můžou. V dalším roce vzniká nová ekipa nesoucí název MAD BOYS (šílení hoši), která působí již dodnes. (Jako perličku z historie uvádíme příběh z roku 1988, kdy Panathinaikos hrál na konci října utkání tehdejšího PMEZ s CSKA Sofia v bulharské metropoli. Tam dorazilo 7.000 Zelených ďáblů v tričkách a kraťasech - v Řecku v tu dobu totiž byly teploty přes 30° C, zatímco v Sofii sněžilo a rtuť teploměru klesla na -2° C. A tak více než 3.000 chuligánů zavítalo hromadně do obchodního domu Čun, zapálilo uvnitř několik dýmovnic a skandováním vzalo útokem veškeré teplé oblečení z regálů. Při odchodu ještě naštívilo tamní restauraci a bar a "vybílili" veškeré police a chladničky s tvrdým alkoholem. Nepřipravená bulharská policie tehdejšího komunistického režimu Todora Živkova byla bezmocná.) O několik let později v roce 1994 mají Aténští fanoušci snahu spojit většinu nových nezávislých fanouškovských sdružení a vytvořit opět takovou atmosféru, která kdysi na PAO vládla. Tento krok bude ale trvat až do roku 1998, kde vazby mezi fanoušky nejsou nikterak na dobré úrovni a hlavní zlom k lepšímu mezi fanoušky nastává 2 roky později, v roce 2000. V tomto roce začínají opět fanoušci PAO obnovovat síly a dokazovat všem fanouškům v Evropě, že patří mezi top fans v Evropě. V roce 2001 se objevují první velkolepé choreografie, které vznikají pod hlavičkou fans Brány 13, které jsou taktéž ve spojení s evropským tažením fotbalistů PAO a rovněž se na většině těchto mezinárodních zápasů v Evropě ukazují taktéž fanoušci z Atén. Sezóna 2002-2003 je bezpochyby jedna z těch nejlepších, kterou zažívají fanoušci PAO. Jeden z těch nejpočetnějších výjezdů této sezóny nastává při zápase Fenerbahce – PAO, kam na zápas do Turecka cestuje přes 1500 fanoušků Panathinaikosu. Při zápasech PAO začínají být pravidelně k vidění choreografie skládané z kartonů, vlajek, dýmovnic a bubnů, které fanoušci mohutně využívají a ženou svůj tým k úspěchům. Od roku 2005 se scéna fanoušků Panathinaikosu začíná stmelovat a dramaticky se začala ještě více zlepšovat oproti letům minulým a fanoušci začali vystupovat jednotně po názvem BRÁNA 13.

Přátelé fanoušků Panathinaikosu Atény


Fanoušci PAO udržují vztahy s několika týmy ze starého kontinentu. Nejznámější a nejužší vazby mají však s fanoušky Realu Madrid – Orgullo Vikingo a Rapid Vídeň – Ultras Rapid. Další přátelské vztahy mají taktéž s fanoušky ze Shamrock Rovers a Hammerby, každopádně tyto dvě přátelství zatím netrvají nikterak dlouho jako ty výše již zmíněné a proto hlavně představím vzájemné vztahy s Orgullo Vikingo a s Ultras Rapid.

Orgullo Vikingo – přátelství od roku 1995


Je to nejstarší a nejdelší vazba se zahraničními fanoušky, která započala v Zaragoze roku 1995. Tam oba týmy skandovali slogany ve prospěch obou týmů a po čase jsou role obrácené v Paříži a „na oplátku“ podpořili Orgullo Vikingo fans PAO v Barceloně. Těmito zápasy se vztah mezi OV a G13 více upevnil a taktéž díky internetu, který se vyvíjel čím dál tím víc a kontakt se díky jemu prohluboval. V roce 1999/2000 se uskutečnil přátelský zápas v basketbale mezi PAO a Realem, kde španělští fandové vyvěsili transparent „OV REAL & PAO G.13“.

Ultras Rapid – přátelství od roku 2001


První kontakt proběhl na zápase ve Vídni mezi Sturm Gratz – PAO v únoru 2001. Ultras Rapid tehdy hostili řecké fanoušky v místních barech, dodali jim zelené dýmy na zápas a fandili s nimi v sektoru PAO. Toto byl první základní kámen přátelství mezi těmito fanoušky. Další podporou ze strany rakouských fanoušků byla návštěva zápasu Panathninaikosu Atény v Praze proti pražské Spartě. Řekové navštívili v říjnu 2002 zápas Rapid – Rakousko, který se konal ve Vídni. Dalším společné setkání se uskutečnilo na oslavě 15. výročí Ultras Rapid, které se samo sebou konalo ve Vídni a to v únoru roku 2003. Téhož roku měli fanoušci společný výlet s Gate 13 do Bruselu a Stuttgartu. Ultras Rapid taktéž navštívili zápasy Brány 13 v Řecku a to v roce 2004 derby s OSFP, s Larisou v roce 2005, s AEK v roce 2006. PAO cestovalo v roce 2005 na volejbalový zápas do Vídně, kde se opět setkali s vídeňskými fanoušky. V roce 2008 se uskutečňuje historická událost, Ultras Rapid slaví 20.let své existence a při této oslavě samozřejmě nechybí ani fanoušci z Brány 13.

Slovo závěrem a hodnoty fanoušků PAO


Od počátku založení Brány 13 až doposud jsou ideály a principy fanoušků stále stejné. Víra, vášeň, síla a především láska k PAO. Každý člen Brány 13 a celkově fanoušek Panathinaikosu dodržuje základní způsoby, které jsou sloužit a chránit Panathinaikos v dobách dobrých i zlých, na stadionu i mimo něj, v Řecku nebo v zahraniční, zkrátka v celém jejich životě chrání fanoušci zájmy PAO. Pro fanoušky Brány 13 vládne pouze jeden klub, pro který jsou schopni udělat téměř vše…

Brána 13 se řecky řekne Thyra dekatria. Anglicky Gate 13 (zkratka G13).